Zoznam článkov -> Meracie prístroje pre stavebníctvo

Čo potrebujete vedieť pri výbere nivelačného prístroja

Nivelačné prístroje sú určené pre profesionálnych aj amatérskych stavebníkov, ktorý pomocou prístroja merajú výškové rozdiely. Prístroj je tak využiteľný pri veľkých stavbách ale aj pri stavbách rodinných domov. Okrem výšky je s ich pomocou možné merať aj uhlové rozdiely alebo vzdialenosti. Pristroj sa upevňuje na statív a na presné odmeranie hodnoty cieľového bodu sa používa nivelačná lata. Samotný prístroj zvládne obsluhovať jeden človek a vyznačuje sa veľkou presnosťou. Najdôležitejšími komponentami prístroja sú objektív a kompenzátor. Väčšina prístrojov je plnená dusíkom, čo účinne zabraňuje roseniu šošovky. Konštrukcia nivelačného prístroja umožňuje jeho horizontálny pohyb v kruhu 360 stupňov. Použitie zaostrovacieho tlačidla na ďalekohľade umožňuje, aby bol pozorovaný cieľ jasný a zaostrený.

Typy nivelačných prístrojov:

Optický – jednoduchý a presný prístroj s jednoduchou konštrukciou a vysokou odolnosťou. Robustná konštrukcia umožňuje vysokú odolnosť voči vode a prachu. Sú najviac používané ako profesionálmi, tak aj amatérmi pre ich presnosť, odolnosť a rozumnú cenu.

Digitálny – prístroj s vysokou presnosťou a rýchlosťou merania, schopný automatického fungovania. Výhodou je pamäť, do ktorej používateľ môže ukladať namerané údaje. Prístroje sa však vyznačujú vyššou cenou.

Optické aj digitálne prístroje sa vyznačujú prakticky rovnakou presnosťou, rozdiel je v spôsobe ich používania a cene.

Dôležitým parametrom nivelačného prístroje je zväčšenie. V prípade, stavby rodinného domu, keď meriate kratšie vzdialenosti dostačuje aj prístroj so zväčšením 20x alebo 24x, dlhšie vzdialenosti (napríklad Leica NA 324), ktoré sa vyskytujú na stavbách však vyžadujú zväčšenie 26x, 28x, 30x alebo 32x (napríklad Topcon AT-B3 alebo Geomax ZAL 330).

Ďalším dôležitým parametrom je kvalita optiky. Kvalitný prístroj by mal byť vybavený kvalitnou sklenenou šošovkou. Lacnejšie prístroje sú vybavené plastovými šošovkami. Ich nízka cena sa však prejaví vo veľmi rýchlom starnutí šošovky, čo spôsobuje horšie možnosti zameriavania. Plastové šošovky majú väčšinou prístroje od neznámych výrobcov a ktoré sa vyznačujú veľmi lacnou cenou. Výrobcovia typu Geomax, Leica alebo GeoFennel používajú kvalitnú sklenenú optiku.

Nivelačný prístroj je potrebné umiestniť na statív, aby používateľ dosiahol presnosť pri meraní. Je možné využiť vlastný statív, pri ktorom je potrebné skontrolovať len či sa zhoduje závit (väčšinou ide o univerzálny závit 5/8"). Kvalitné prístroje sa vyrábajú väčšinou z vysoko odolného ľahkého hliníka, čo umožňuje nízku hmotnosť prístroja. Menej kvalitné prístroje majú kovové telo, takže bývajú o niečo ťažšie. Pre nivelačný prístroj je preto potrebný stabilnejší ľahký alebo stredne ťažký hliníkový stavebný statív. Ľahké statívy alebo fotostatívy, nie sú vhodné. Viac o výbere statívu si môžete prečítať v článku na našom blogu: Výber statívu pre stavebné práce.

Nivelačný prístroj je možné kúpiť samostatne, ale odporúčame zakúpenie nivelačných setov, ako napríklad GeoFennel GFN1 SET alebo GeoFennel N 32 SET.

Pred samotným meraním je potrebné pomocou vyrovnávacích skrutiek skontrolovať, či je kruhová libela na prístroji vyrovnaná. Tento krok zabezpečuje, že vnútorný kompenzátor je v rozsahu a nastavený tak, aby zohľadňoval akékoľvek nesprávne vyrovnanie. Potom je možné pristúpiť k samotnému meraniu, ktorého príkladom je nasledovné video: