Zoznam článkov -> Meracie prístroje pre stavebníctvo

Výber statívu pre stavebné práce

Pre správne a presné fungovanie stavebného lasera je dôležitý výber statívu, na ktorý upevníte laser. Pri výbere je potrebné sústrediť sa na niekoľko základných parametrov, ktoré sú popísané v ďalšej časti článku.


Prvým dôležitým parametrom je miesto výkonu činnosti:

  • v interiéri – sa používajú väčšinou ľahšie hliníkové statívy, ktoré sú určené pre vnútorné použitie a je ich možné použiť aj v exteriéri ale len na stabilných a pevných podkladoch. Tieto statívy nie sú také ťažké, ako klasické stavebné statívy a ľahšie sa aj prenášajú. Väčšinou majú gumené nožičky, vďaka ktorým sú stabilné na pevných povrchoch, ale niektoré sa dajú nastaviť tak, aby v prípade potreby poskytovali aj malý hrot. Bežne sa používajú s vnútornými čiarovými a bodovými lasermi, ale môžu byť použité aj menšími a ľahšími rotačnými lasermi.
  • v exteriéri – klasické stavebné statívy, alebo statívy určené pre geodéziu sú masívnejšie a ťažšie, aby dokázali udržať aj ťažšie rotačné prístroje, teodolity a pod. Statívy majú hroty, ktoré umožňujú ich ukotvenie do mäkkého podkladu, aby poskytovali stabilnú platformu pod namontovaný prístroj. Väčšinou ide o hliníkové statívy, ale stále sú dostupné aj drevené statívy.

Ďalším parametrom je veľkosť závitu, ktoré budete potrebovať. Statívy sa dodávajú s dvoma veľkosťami závitov:

  • 5/8" - štandardná veľkosť pre všetky druhy stavebných statívov,
  • 1/4" - fotozavit, vhodný pre ľahšie lasery, väčšinou určený do interiéru.

Rotačné lasery majú zabudovaný závit 5/8". Základné krížové lasery majú väčšinou závit 1/4". Vyššie rady krížových laserov majú často oba typy závitov, čiže 1/4" aj 5/8"

Ak si vyberiete stavebný statív do ťažších podmienok v exteriéri je potrebné zvážiť materiál použitý na konštrukciu jeho nôh:

  • drevený statív,
  • hliníkový statív.

Drevené typy statívov majú vynikajúce vlastnosti tlmenia vibrácií a je nimi možné dosiahnuť najpresnejšie výsledky meraní. Okrem toho sú aj menej ovplyvnené teplotnými zmenami. Na ich výrobu sa používa zvyčajne veľmi odolné drevo a tieto statívy sú využívané hlavne pri práci geodetov. Naproti tomu sú hliníkové statívy (čo je dnes väčšina dostupných statívov) ľahšie a úplne odolné voči podmienkam vysokej vlhkosti na stavbách.

Stavebné statívy majú ešte dve možnosti hlavy, kde sa upevňuje prístroj:

  • statív s rovnou hlavou,
  • statív s klenutou hlavou.

Ak máte samonivelizačný krížový, alebo rotačný laser je ploché zakončenie statívu s rovnou hlavou tou správnou voľbou. Ak máte nivelačný prístroj alebo laser s manuálnym vyrovnávaním, potom vám statív s klenutou hlavou umožňuje zhruba vyrovnať zariadenie na klenutej hlave ešte pred dotiahnutím poistnej skrutky. Toto hrubé vyrovnávanie pomocou statívu je totiž rýchlejšie ako vyrovnávanie pomocou nastavovacích skrutiek na zariadení. Tento typ statívu je možné použiť aj na lasery, ktoré majú automatické vyrovnanie, ale jeho použitie nie je výhodné, pretože tieto lasery majú veľký samonivelačný rozsah a tak je klenutá hlava nadbytočná.

A nakoniec už výber konkrétneho typu statívu:

  • Fotostativ – ľahký teleskopický statív so závitom 1/4" používaný hlavne v interiéroch. Okrem použitia na fotoaparáty a kamery je možné ho použiť aj na ľahšie krížové a bodové lasery a taktiež na laserové diaľkomery. Hlava týchto statívov umožňuje aj posúvanie a skenovanie priestoru. To sa môže hodiť, keď je možné používať laser aj v manuálnom režime a nastaviť čiaru na stene pod pevným uhlom (užitočné na upevnenie zábradlí pozdĺž schodov a pod.). Tieto statívy majú nízku váhu okolo 1 až 1,5 kg a ich výška sa pohybuje napríklad od 40 cm po 150 cm. Ramená sa zaisťujú rýchloupínacími sponami a majú väčšinou ochranu proti roztvoreniu ramien. Príkladom malého ľahkého statívu je napr. Ada Digit 130, profesionálnejším typom je statív DT 140.


  • Ľahký statív s výsuvnou hlavou – statív určený tiež hlavne pre použitie v interiéri a prácu s ľahšími laserovými prístrojmi so štandardným závitom 5/8″. Statív je s kľukou a umožňuje nastavovať presnú výšku pomocou strednej výsuvnej časti. Statívy sú svojou konštrukciou veľmi podobné ako kvalitnejšie statívy pre fotoaparáty, s výnimkou toho, že vo všeobecnosti nemajú nástavec na posúvanie a skenovanie. Ramená sa zaisťujú rýchloupínacími sponami a majú väčšinou ochranu proti roztvoreniu ramien. Tieto statívy majú váhu už okolo 2 až 2,5 kg a ich rozsah sa pohybuje napríklad od minimálne 50 cm až po dokonca aj takmer 3 metre. Príkladom je statív GeoFennel FS 10 s maximálnou výškou 188 cm a statív GeoFennel FS 13 s maximálnou výškou 295 cm.


  • Ľahký stavebný statív s rovnou alebo klenutou hlavou – tento typ statívu je vhodný k používaniu s nivelačnými prístrojmi a ľahšími laserovými prístrojmi. Má robustnejšiu hliníkovú konštrukciu a univerzálny závit 5/8. Prístroj sa zaisťuje skrutkou a jeho ramená sa zaisťujú rýchloupínacími sponami (páčkami) a ma ochranu proti roztvoreniu ramien. Jeho výška sa nastavuje nohami statívu. Tieto statívy majú váhu už 3 až 4 kg a ich rozsah sa pohybuje od napríklad 100 cm až do 170 cm. Príkladom sú statívy GeoFennel FS 20 s rovnou hlavou a GeoFennel FS 20-D s klenutou hlavou.


  • Stredne ťažký stavebný statív s rovnou alebo klenutou hlavou – tento typ statívu je vhodný k používaniu s nivelačnými prístrojmi a rotačnými lasermi. Má robustnejšiu hliníkovú konštrukciu a univerzálny závit 5/8. Prístroj sa zaisťuje skrutkou a jeho ramená sa zaisťujú rýchloupínacími sponami (páčkami) a má ochranu proti roztvoreniu ramien. Jeho výška sa nastavuje nohami statívu. Tieto statívy majú už váhu okolo 5 kg a ich rozsah a ich rozsah sa pohybuje od napríklad 100 cm až do 170 cm. Príkladom sú statívy GeoFennel FS 23 s rovnou hlavou a GeoFennel FS 23-D s klenutou hlavou.
  • Ťažký stavebný statív – má odolnú a robustnú konštrukciu. Môže byť plastovo-kovový, hliníkový alebo drevený. Má kľuku na pohyb výsuvnej hlavy. Závit ma samozrejme  5/8″ a je určený pre prácu s ťažšími rotačnými lasermi, teodolitmi a totálnymi stanicami. Je ideálny do ťažších poveternostných podmienok. Aretácia ramien je rýchloupínacími svorkami alebo aj skrutkami. Niekedy je to kombinácia aj svoriek aj skrutiek. Samozrejmosťou je ochrana proti roztvoreniu ramien. Ich váha býva  okolo 10 kg a viac a ich rozsah je od okolo 1 metra až po 3 až 3,5 metra. Príkladom je statív SurvGeo 118-320.


A ešte zopár poznámok na záver. Všetky statívy majú tendenciu mať teleskopické vysúvacie nohy, ktoré vytiahnete a potom zaistite na mieste. Niektoré modely majú na zaisťovanie rýchloupínacie spony (páčky), niektoré majú zaisťovaciu skrutku, niektoré majú oba systémy zaisťovania. V súčasnosti je to väčšinou štýl páčky, ktorý funguje dobre. Niekedy bude potrebné upraviť priliehavosť tejto páčky, ale väčšina ľudí uprednostňuje tento mechanizmus rýchleho uvoľnenia. Verzia so zaisťovacou skrutkou je možno bezpečnejšia, ale jej nastavenie je časovo náročnejšie. Stativove páčky sú vyrobené väčšinou z kvalitného plastu ale v prípade zlomenia je možné ich vymeniť. Klasické stavebné statívy upevňujú laser zaisťovacou skrutkou so závitom 5/8 ", statívy s kľukou majú pevne zabudovaný závit 5/8 ".