Pre správne a presné fungovanie stavebného lasera je dôležitý výber statívu, na ktorý upevníte laser. Pri výbere je potrebné sústrediť sa na niekoľko základných parametrov, ktoré sú popísané v ďalšej časti článku.
Prvým dôležitým parametrom je miesto výkonu činnosti:
- v interiéri – sa používajú väčšinou ľahšie hliníkové statívy, ktoré sú určené pre vnútorné použitie a je ich možné použiť aj v exteriéri ale len na stabilných a pevných podkladoch. Tieto statívy nie sú také ťažké, ako klasické stavebné statívy a ľahšie sa aj prenášajú. Väčšinou majú gumené nožičky, vďaka ktorým sú stabilné na pevných povrchoch, ale niektoré sa dajú nastaviť tak, aby v prípade potreby poskytovali aj malý hrot. Bežne sa používajú s vnútornými čiarovými a bodovými lasermi, ale môžu byť použité aj menšími a ľahšími rotačnými lasermi.
- v exteriéri – klasické stavebné statívy, alebo statívy určené pre geodéziu sú masívnejšie a ťažšie, aby dokázali udržať aj ťažšie rotačné prístroje, teodolity a pod. Statívy majú hroty, ktoré umožňujú ich ukotvenie do mäkkého podkladu, aby poskytovali stabilnú platformu pod namontovaný prístroj. Väčšinou ide o hliníkové statívy, ale stále sú dostupné aj drevené statívy.
Ďalším parametrom je veľkosť závitu, ktoré budete potrebovať. Statívy sa dodávajú s dvoma veľkosťami závitov:
- 5/8" - štandardná veľkosť pre všetky druhy stavebných statívov,
- 1/4" - fotozavit, vhodný pre ľahšie lasery, väčšinou určený do interiéru.
Rotačné lasery majú zabudovaný závit 5/8". Základné krížové lasery majú väčšinou závit 1/4". Vyššie rady krížových laserov majú často oba typy závitov, čiže 1/4" aj 5/8"
Ak si vyberiete stavebný statív do ťažších podmienok v exteriéri je potrebné zvážiť materiál použitý na konštrukciu jeho nôh:
- drevený statív,
- hliníkový statív.
Drevené typy statívov majú vynikajúce vlastnosti tlmenia vibrácií a je nimi možné dosiahnuť najpresnejšie výsledky meraní. Okrem toho sú aj menej ovplyvnené teplotnými zmenami. Na ich výrobu sa používa zvyčajne veľmi odolné drevo a tieto statívy sú využívané hlavne pri práci geodetov. Naproti tomu sú hliníkové statívy (čo je dnes väčšina dostupných statívov) ľahšie a úplne odolné voči podmienkam vysokej vlhkosti na stavbách.